Usługi prania ekstrakcyjnego świadczy firma LAWART | Jesteśmy z Wami od 2015 roku
Czystość tapicerki samochodowej wpływa na estetykę auta, a także na komfort użytkowania pojazdu oraz jego wartość rynkową. Z czasem na powierzchni kanapy i foteli często pojawiają się plamy czy kurz, a we wnętrzu pojazdu może zapanować nieprzyjemny zapach. Takie warunki potrafią znacznie obniżyć przyjemność z jazdy – wówczas konieczne staje się czyszczenie. Utrzymanie wnętrza pojazdu w idealnym stanie nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza gdy jeździmy często, podróżują z nami małe dzieci lub kiedy wozimy zwierzęta domowe. W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom prania tapicerki samochodowej oraz postaramy się pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania w zależności od konkretnego przypadku. Zachęcamy do lektury.
Do popularnych obić samochodowych zaliczają się wersje materiałowe, skórzane, welurowe oraz wykonane z alacantry. O ich właściwościach oraz metodach czyszczenia można przeczytać tutaj.
Ciekawe są też tapicerki hybrydowe, czyli modele wykonane z połączenia kilku surowców, np. skóry i tkaniny. Każdy element wymaga zastosowania innej techniki czyszczenia – szczególnie w ich przypadku skorzystanie z pomocy profesjonalistów okazuje się dobrym pomysłem.
Jest to
pranie tapicerki samochodowej odkurzaczem piorącym (technika natryskowo-ssąca). Metodę tę stosuje się w przypadku obić materiałowych, także welurowych. Polega na rozprowadzeniu roztworu wody i środka czyszczącego na powierzchni tapicerki. Mieszanka ta wnika w strukturę obicia, rozpuszcza brud, a następnie płyn odessany jest wraz z zabrudzeniami. Do zalet tego sposobu zalicza się skuteczność w usuwaniu głębokich zanieczyszczeń. Do wad zaś wyższa cena. Inwestycja ta jednak popłaca, gdyż zyskuje się pewność doskonale wypranej kanapy samochodowej.
Kolejną opcją jest odświeżanie tapicerki samochodowej metodą parową. W jej przypadku niezbędna będzie parownica – urządzenie wytwarza parę wodną, która rozpuszcza zanieczyszczenia. Do głównych zalet tego sposobu czyszczenia tapicerki zaliczyć można ekologiczność, zdolność do dezynfekcji oraz szybkie schnięcie powierzchni. Wady natomiast stanowi to, że ze względu na wysoką temperaturę pary metoda ta nie może być stosowana do wszystkich tkanin oraz fakt, że parownica nie zawsze radzi sobie z głębokimi plamami.
Do wykorzystania tego sposobu czyszczenia niezbędne są specjalne środki – pianki bądź proszki, które wmasowuje się w tapicerkę, a następnie odkurza. To rozwiązanie idealne w przypadku materiałów wrażliwych na wilgoć. Minusem jest jednak mała skuteczność gdy w grę wchodzą trudne zabrudzenia, które wymagają intensywnego czyszczenia.
Najbardziej prozaiczna i często wykonywana w zaciszu prywatnego garażu metoda czyszczenia tapicerki. Polega na szorowaniu powierzchni przy wykorzystaniu preparatów chemicznych, szczotek oraz mikrofibry. Można tu zastosować też domowe sposoby radzenia sobie z plamami.
Atutem tego rozwiązania jest dobra dostępność wymaganych środków i niski koszt prac. Sprawdzi się przy różnego typu obiciach – trzeba dostosować jedynie odpowiednie preparaty oraz narzędzia. W przypadku materiałowych wariantów ręcznie można usunąć jednak tylko niewielkie zabrudzenia. Głębokie plamy mogą nie zejść, a ponadto proces ten bywa męczący oraz czasochłonny.
Każdy, kto zauważy brud na tapicerce, zastanawia się, czy lepiej jest zająć się praniem samodzielnie, czy powierzyć czyszczenie wnętrza auta profesjonalistom. Aby pomóc w podjęciu decyzji, przedstawimy plusy i minusy obu opcji.
Metoda | Środki i narzędzia | Zalety | Wady |
---|---|---|---|
Domowa | Preparaty dostępne w sklepach; naturalne środki takie jak sok z cytryny czy ocet; szczotki, odkurzacze piorące/parownice – można wypożyczyć. | Dobra dostępność środków; relatywnie niskie koszty pracy; brak konieczności umawiania się na wizytę w salonie detailingowym. | Ze względu na brak doświadczenia i wiedzy pojawia się ryzyko uszkodzenia tapicerki; domowe sposoby są mniej skuteczne – trudno jest samodzielnie pozbyć się głębokich zanieczyszczeń, nieprzyjemnych zapachów czy alergenów; wymagają sporego nakładu pracy i są czasochłonne. |
Profesjonalna | Specjalistyczne preparaty; zaawansowane technologie – nowoczesne urządzenia do prania ekstrakcyjnego czy parowego. | Profesjonaliści dobiorą odpowiednie metody – brak ryzyka uszkodzenia tapicerki; wysoka jakość czyszczenia; możliwość pozbycia się brudu i alergenów niewidocznych gołym okiem; kompleksowe usługi – poza czyszczeniem możliwa jest naprawa oraz impregnacja tapicerki; oszczędność czasu. | Wyższa cena niż w przypadku prac wykonywanych samodzielnie; konieczność dostosowania terminów i oddania auta na czas odświeżenia. |
Metody wykorzystywane przez fachowców dają gwarancję doskonałych efektów. Warto zdecydować się profesjonalne
pranie tapicerki zwłaszcza przy głębokich zanieczyszczeniach – w ich przypadku najefektywniejsza będzie metoda ekstrakcyjna. O pomoc specjalistów dobrze jest zwrócić się także jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić obicie w swoim aucie – to zdecydowanie bezpieczniejsza alternatywa niż działanie samodzielne.
Samodzielne pranie tapicerki może być skuteczne w niektórych przypadkach, jednak to metody wykorzystywane przez profesjonalistów przynoszą najlepsze efekty. To, jaki sposób wybrać, zależy od rodzaju obicia, stopnia jego zabrudzenia, ale też indywidualnych preferencji. W przypadku tapicerek materiałowych idealne jest pranie ekstrakcyjne, które pozwala pozbyć się silnego brudu i alergenów. Postaw na nie, jeśli zależy Ci na idealnie czystym wnętrzu auta.
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl