Układ blogu

Encyklopedia dywanów – geneza ich powstania

Joanna Lawenda-Cichocka • 28 października 2022

Dywany zdobią wiele pomieszczeń zarówno tych domowych, jak i biurowych. Są one uwielbiane za swoją wyjątkową estetykę, jak również funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo rozmaitych modeli, a producenci oferują coraz to nowocześniejszy ich design, wzornictwo oraz kolorystykę. Jakie były początki powstawania dywanów? Gdzie pojawiły się jako pierwsze? Jak zdobyły tak dużą popularność na przestrzeni wieków? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie blogowym. Miłego czytania!


Dzieje dotyczące dywanów

Uważa się, że historia dywanu sięga III i II tysiąclecia p.n.e., a miejscem jego powstania był Iran. Pierwsze kobierce, czyli dekoracyjne tkaniny, które służyły do przykrycia podłogi lub powieszenia na ścianie, powstały ze splątanych ze sobą miękkich włókien roślinnych i wełny (materiały do tkania dywanów pozyskiwano z własnych stad kóz oraz owiec). Ich zastosowanie znacznie różniło się od tego, które mają dzisiaj – wówczas wykorzystywano je głównie w formie przykrycia chroniącego plemiona koczownicze przed piaskiem i chłodem. Jednak, co ciekawe, niektórzy używali ich już wtedy do dekoracji, w tym wypadku namiotów. Jeżeli chodzi o wzornictwo dywanów, to głównie stosowano motywy geometryczne. Później, w XV wieku, pojawiły się wzory kwiatowe oraz zwierzęce.

Najstarsze dywany – ciekawostki

Niestety, ale wiekowe, ręcznie tkane dywany to znaleziska niezwykle rzadkie, dlatego są uznawane za unikat. Według danych najstarszy dywan został znaleziony 2 lata po II wojnie światowej, w wykopaliskach na Syberii. Nazwano go Pazyrykiem (niekiedy używa się również nazwy dywanu z Górnego Ałtaju). Posiada on wymiary 183 x 200 cm, zaś jego gęstość tkania wynosi około 360 000 węzłów na m2, co stanowi duży ewenement, gdyby tak spojrzeć na gęstość (tkania) współczesnych dywanów. Dywan ten wyróżnia się bardzo ciekawym wzorem, który przedstawia m.in. jelenie, gwiaździste symbole oraz procesję wojowników na koniach. Gdzie powstał? Prawdopodobnie w Armenii bądź Persji (ok. 400 roku p.n.e.). Warto wspomnieć, że dzięki temu, że był zamrożony w bryle to przetrwał w tak dobrym stanie.

Przejdźmy do wieku XVI

Z tego okresu pochodzi jedno z najbardziej wyjątkowych rękodzieł, czyli dywan Ardabil (o wymiarach 534 x 1152 cm). Jego wyjątkowość oraz kunszt wykonania można obejrzeć w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Prawdopodobnie powstał on w 1539 roku w Persji. Dywan został zamówiony przez Szacha Tahmaspa I, a jego tkanie zajęło 3 lata. Zastosowano w nim węzły perskie (gęstość tkania wyniosła 518 000 węzłów na m2), a wykonano go z wełnianego włosia.

Persja – czy tylko ona znana jest z produkcji dywanów?

Oczywiście w historii powstawania dywanów Persja odegrała ogromną rolę, ale nie oznacza to, że tylko ona znana była z produkcji tych pięknych dekoracji. Chiny również miały w niej swój udział. W rejonach tych dywany tkało się z dobrej jakości wełny, a także jedwabiu. Do najwcześniejszych ich przykładów należą te z czasów 557-589 r., w których to panował ostatni władca dynastii Chen. Należy podkreślić, że sztuka chińska od zawsze była powiązana z władzą – dywany klasyfikowało się ze wzgl. na monarchę (w odróżnieniu od modeli perskich, których podział związany był z miejscem pochodzenia). Jeśli chodzi o ich barwy, to każdy kolor miał przypisane znaczenie, np. czerwony symbolizował ogień, a żółty słońce.

Dywany dziś…

Historia zatacza koło i oczywiście dziś w sklepach znajdziemy modele dywanów, których wzornictwo oraz kolorystyka zostały zaczerpnięte z tych tkanych wiele lat temu. Jednak nie są one już wykonywane ręcznie, a do ich produkcji używa się maszyn – pierwsze z nich pojawiły się w Europie już na początku XIX wieku. Dodatkowo zaczęto również dbać o to, aby dywany pozostawały przez długi czas w nienaruszonym stanie. Nie ma co ukrywać, że większość modeli oferowanych na rynku nie ma tak wysokiej jakości jak dywany, które utkano w Persji lub w Chinach i przetrwały aż do czasów współczesnych. Jakie są skuteczne sposoby ich pielęgnacji przy jednoczesnej pewności, że detergenty nie wpłyną na strukturę włosia? Najlepszą metodą jest pranie ekstrakcyjne, które polega na wtłaczaniu w tkaninę roztworu złożonego z wody, a także środka czyszczącego. Następnie odsysa się go w wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. W efekcie nasz dywan może nie przetrwa kolejnych wieków, ale przez naprawdę długi okres będzie wyglądał jak nowy.



Dzieje powstawania dywanów to niezwykle ciekawa opowieść o tym, jak na przestrzeni wieków zmieniły one swoje zastosowanie oraz funkcje. Warto zagłębić się w tę historię i poznać ich pochodzenie. Należy zapamiętać, że nie tylko Persja znana była z produkcji dywanów (pomimo że ponoć sam Aladyn latał na dywanie perskim), ale również Chiny.

Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 5 lutego 2025
Poznaj sprawdzone metody na kocią sierść na kanapie. Przeczytaj wpis, a dowiesz się, co pomoże Ci zadbać o higienę i świeżość w Twoim domu.
odkurzanie
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 19 grudnia 2024
Wejdź w nowy rok z czystym mieszkaniem! Sprawdź nasz wpis o noworocznych porządkach – dlaczego warto zainwestować w pranie ekstrakcyjne? Zapraszamy!
Jak szybko wyczyścić tapicerkę auta przed urlopem? Poznaj przydatne wskazówki!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 4 grudnia 2024
Przygotuj auto od A do Z i zdecyduj się na wypranie jego tapicerki, zanim wyruszysz na urlop! Jakie są sposoby na jej odświeżenie? Zapraszamy do lektury!
wnętrze auta
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 29 listopada 2024
Myślisz o praniu tapicerki samochodowej? Zastanawiasz się, czy działać na własną rękę, czy skorzystać z oferty fachowców? Sprawdź nasz wpis na ten temat!
odkurzacz
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 31 października 2024
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w profesjonalne czyszczenie dywanów? Sprawdź nasz wpis o zaletach skorzystania z takich usług. Zapraszamy!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 30 września 2024
Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Tworzymy go dla Ciebie w każdym miesiącu!
pranie ekstrakcyjne dywanów
14 sierpnia 2024
Wiele osób uważa, że z zabrudzeniami na wykładzinach bez problemu poradzi sobie przy użyciu domowych sposobów. Widoczne plamy to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. W przypadku braku szybkiej reakcji pozostawiony do wyschnięcia brud wnika we włókna tapicerek i dywanów, tworząc idealne środowisko do rozwoju zarazków – tak utrwalone zanieczyszczenia bardzo trudno jest wydobyć. Z pomocą przychodzą dwie sprawdzone opcje na przywrócenie tekstyliom dawnego blasku i higieniczności. Mowa o praniu metodą ekstrakcji oraz czyszczeniu przy użyciu pary wodnej. Na czym polegają? Jakie są ich zalety oraz wady? Zapraszamy do lektury.
Pranie ekstrakcyjne
12 czerwca 2024
Zastanawiasz się, czy lato to odpowiedni okres, by zdecydować się na pranie ekstrakcyjne dywanów? Przeczytaj ten wpis i zobacz, co przemawia za tym wyborem!
Jak skutecznie usunąć plamy z tapicerki kanapy?
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 14 maja 2024
Szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się plam z tapicerki kanapy? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym znajdziesz przydatne wskazówki!
22 kwietnia 2024
Pranie ekstrakcyjne może budzić pewne pytania. Czym jest? Jakiego sprzętu i środków się do niego używa? Czy warto? Przeczytaj nasz wpis, a poznasz odpowiedzi!
Więcej wpisów
Share by: