Nowy rok to zmiany – czas wyczyścić dywany!
Mamy już styczeń, a to oznacza, że rozpoczął się 2023 rok. Wiele osób myślami jest jeszcze przy świętach oraz sylwestrze, jednak czas zacząć wprowadzać w życie noworoczne postanowienia dotyczące gruntownego posprzątania swoich czterech kątów. Szczególnie gdy z powodu nadmiaru obowiązków nie udało się tego niestety zrobić w grudniu. Poradnik ten powstał jako uzupełnienie poprzedniego wpisu i przedstawia kolejne metody na pozbycie się zabrudzeń z dywanów.
Czysty dywan = mniej bakterii w domu!
Aby móc w pełni cieszyć się w swoim domu czystym powietrzem, dużą uwagę należy skupić na właściwym wypraniu dywanów. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim domowe dywany stanowią skupisko drobnoustrojów, bakterii, zarodników pleśni, roztoczy, alergenów, złuszczonego naskórka, włosów, a także sierści. Niestety, ale mogą one poważnie zagrażać zdrowiu osób przebywających w domu. Często zastanawiamy się, skąd na naszym dywanie tyle okropności. Należy podkreślić jedną istotną rzecz – dywan wchłania wszystko jak gąbka, dlatego nie można zapomnieć o jego odkurzaniu (minimum raz w tygodniu), a także czyszczeniu (mniej więcej co pół roku). Zresztą po świętach i sylwestrze pranie dywanów jest wręcz wskazane, ponieważ po organizacji wigilijnej kolacji czy imprezy noworocznej w swoim domu gromadzi się w na ich powierzchni wiele zanieczyszczeń!
3 sposoby na skuteczne wyczyszczenie dywanów!
Istnieje kilka domowych, sprawdzonych metod na pozbycie się zabrudzeń z dywanów. Kiedy jednak zawiodą, wtedy nie należy się poddawać, ponieważ jest na to dobre rozwiązanie.
- Ocet to skuteczny produkt w walce z plamami, a przecież nie kosztuje fortuny i większość osób posiada go w swojej kuchni. Stanowi on jeden z głównych składników mikstury, której proporcje wynoszą: pół szklanki octu oraz połowa szklanki wody. Dobrym rozwiązaniem jest również wymieszanie go z proszkiem, który używany jest na co dzień do prania – wówczas powstanie nam pasta. Jak ją przygotować? Wystarczą dwie łyżki octu, dwie łyżki proszku oraz odrobina wody. Przygotowaną pastę nakładamy na plamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Na koniec odkurzamy. Minusem jest zapach octu, który dla wielu jest zbyt intensywny.
- Do czyszczenia dywanów na mokro posłużyć może także woda z amoniakiem (roztwór przygotowuje się w proporcji: 1 kubek amoniaku na 2 litry wody). Substancję tę nakłada się na plamy, delikatnie wcierając. Co ciekawe, czynność tę można powtarzać aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Natomiast po wyschnięciu dywanu konieczne jest jego odkurzenie.
- Niewiele osób wie, że płyn do mycia naczyń sprawdzi się także do usunięcia uporczywych plam. Jednak należy działać bardzo szybko – nie czekamy, aż one zaschną. Ponadto do pozbywania się zabrudzeń często wykorzystuje się wodę utlenioną. Jednak istnieje pewien haczyk, bowiem trzeba pamiętać, że wykazuje ona działanie rozjaśniające, a to oznacza, że sprawdzi się tylko i wyłącznie do dywanów w jasnych kolorach.
A może tak pranie ekstrakcyjne?
Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się zabrudzeń znajdujących się we włóknach dywanu jest pranie ekstrakcyjne. Założymy się, że wiele osób o nim słyszało, ale jednak niewiele z nich wie, na czym się ono opiera. Śpieszymy z pomocą! Metoda ta polega na wtłaczaniu w daną tkaninę roztworu składającego się z wody i środka czyszczącego. Następnie odsysa się go wraz z rozpuszczonym brudem przy użyciu odkurzacza piorącego.
O nowo zakupione dywany również trzeba zadbać!
Wiele osób wraz z nadejściem nowego roku decyduje się na wymianę swoich starych dywanów na nowe (o modnych dywanach w 2023 roku będzie można poczytać w kolejnym wpisie). Jest to spowodowane chęcią zmiany aranżacji wnętrza bądź pogonią za trendami. Nowy dywan prezentuje się w domu nieskazitelnie, ale by taki stan rzeczy utrzymywał się przez długi czas, konieczna jest jego prawidłowa pielęgnacja.
Instrukcja czyszczenia nowego dywanu:
- Czyszczenie nowo zakupionego dywanu należy rozpocząć już w dniu, gdy zostanie on położony w domu. Zaleca się jego dokładne odkurzenie, pamiętając także o przestrzeni znajdującej się pod nim.
- Do czyszczenia dywanów należy używać ciepłej wody – tego typu pranie powinno być wykonane w ciągu dwóch dni od zakupu. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru barwników oraz zanieczyszczeń, które niestety znajdują się na powierzchni dywanu.
- Do kolejnego czyszczenia warto używać już środków czyszczących, ponieważ pod wpływem użytkowania pojawiają się na nim zabrudzenia, których nie usunie się wodą.
Prawidłowe zadbanie o dywany, zarówno te nowe, jak i wiekowe, jest bardzo ważne, gdyż wpływa nie tylko na ogólną ich prezencję w domu, ale również pozbywa się zanieczyszczeń niebezpiecznych dla zdrowia. Czyszczenie dywanów szczególne znaczenie ma w przypadku alergików uczulonych na kurz. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi będzie to proste, zrozumiałe i sprawne.
