Usługi prania ekstrakcyjnego świadczy firma LAWART | Jesteśmy z Wami od 2015 roku
Obite tkaniną Carabu meble dodają elegancji zarówno wnętrzom klasycznym, jak i nowoczesnym. Dodatkowo materiał jest przyjemny w dotyku oraz niezwykle odporny na ścieranie, gdyż nawet po wielu latach użytkowania trudno zauważyć choćby pojedyncze przetarcie. Tkaninę cechuje jednak podatność na przedarcia, spowodowane na przykład drapaniem kocich pazurów. Zapobiec im może jedynie dodatkowa powłoka ochronna. Regularne dbanie o Carabu daje fantastyczny efekt, jednak nieumiejętne lub rzadkie czyszczenie sprawia, że tkanina staje się coraz trudniejsza do uprania. Dzieje się tak ze względu na porowatą powierzchnię materiału – nawarstwiony w zakamarkach brud jest trudnousuwalny. Nieumiejętnie pielęgnując tkaninę, można sprawić, że plama będzie jeszcze cięższa do wywabienia, dlatego najlepiej skorzystać z usług specjalistów, a następnie regularnie czyścić tapicerkę według profesjonalnych zaleceń.
Carabu to tkanina syntetyczna, do produkcji której najczęściej wykorzystuje się poliester, poliamid i akryl, rzadziej bawełnę. Materiał nie jest pochodzenia zwierzęcego, więc można go uznać za ekologiczny. Dzięki wytrzymałym włóknom sztucznym Carabu wykazuje dużą odporność na zmiany temperatury czy wilgotności. Tkanina obiciowa ma porowatą fakturę uzyskiwaną w procesie flokowania, czyli nanoszenia strzyży tekstylnej na powierzchnię, dzięki któremu staje się niezwykle przyjemna w dotyku. Jest też nieco szorstka – faktura przypomina skórkę brzoskwini. Właściwości tkaniny są podobne do surowej skóry lub nubuku, dlatego szukający mebla użytkownicy często porównują je do Carabu, szukając najlepszego rozwiązania.
Skóra może być naturalna lub sztuczna, lecz w każdym przypadku jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz podatna na zmianę wilgotności i temperatury. Uzyskany z polichlorku winylu syntetyk, nazywany też ekoskórą, można łatwo zniszczyć środkami na bazie nafty, wosku czy alkoholu, pod wpływem których materiał zacznie sztywnieć i pękać. Na sposób pielęgnacji skóry rzutuje przede wszystkim struktura – otwarta lub zamknięta. Tę ostatnią można czyścić, używając ściereczki z włókniny zanurzonej wcześniej w wodzie z mydłem. W przypadku skóry otwartej wilgoć i tłuszcz przedostają się pod materiał, co powoduje powstawanie rozległych plam. Z tego powodu czyszczenie aniliny, semianiliny, nubuku, weluru lub zamszu jest trudne i może wymagać użycia dedykowanej benzyny czy odtłuszczacza, co – podobnie jak pranie tapicerki meblowej z Carabu – najlepiej zlecić profesjonalistom.
Producenci nanoszą na tkaninę dodatkowe warstwy zabezpieczające – na przykład odpychającą kurz i wodę powłokę teflonową, dzięki której drobne zabrudzenia można czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Domowe sposoby prania tkaniny Carabu nie przynoszą jednak większego efektu, ponieważ tłuste i ukryte w zagłębieniach plamy są trudne do wywabienia. Niewiele firm podejmuje się też czyszczenia porowatego materiału – robią to najlepsi specjaliści, którzy do czyszczenia pojedynczej kanapy czy narożnika stosują kilku rodzajów środków piorących oraz różnych odplamiaczy w sporych ilościach. Jest to proces czasochłonny i wymagający doświadczenia, dlatego cena wyprania tapicerki z tkaniny Carabu może być nawet dwukrotnie wyższa niż pielęgnacja mebli obitych innymi materiałami.
Czyszczenie ręczne tkaniny Carabu przynosi efekt w postaci odświeżenia i polepszenia stanu materiału, jednak pranie kanap zaniedbanych i pokrytych tłustymi plamami może wymagać użycia metody ekstrakcyjnej. Profesjonalne firmy wykorzystują odkurzacz ze specjalną ssawką oraz środki efektywnie rozpuszczające zabrudzenia – wysokie ciśnienie pozwala pozbyć się wody razem z zawartym w niej brudem, co skutkuje krótkim czasem schnięcia Carabu. Dodatkowo, w przypadku najtrudniejszych do usunięcia plam, niezbędne bywa użycie pre-sprayu, czyli preparatu do wstępnego rozpuszczenia zabrudzeń. Po wyczyszczeniu kanapy materiał może zbić się w mniejsze lub większe fałdki, jednak warto zaznaczyć, że na ogół jest to zjawisko odwracalne – nachylone pod różnym kątem włókna muszą ponownie się ułożyć, aby wrócić do pierwotnej struktury.
Zaniedbywanie tapicerki może uniemożliwić całkowite jej doczyszczenie, dlatego co pół roku warto ekstrakcyjnie wyprać obity tkaniną Carabu narożnik czy kanapę. Po każdym wyczyszczeniu mebla należy za pomocą miękkich ściereczek z włókniny nanieść na tapicerkę środki konserwujące, które zabezpieczą materiał. Następnie powinno się dbać o regularne czyszczenie narożników, aby olśniewający efekt utrzymany był jak najdłużej. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć tapicerkę suchą szmatką, aby skutecznie zwiększyć żywotność kanap i narożników obitych tkaniną Carabu.
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl