Plamy na dywanie – ważne jest szybkie działanie!
Niestety pomimo wszelkich starań oraz zachowywania szczególnej ostrożności niemożliwe jest utrzymanie domowego dywanu w idealnym stanie przez cały czas. Ile razy niechcący wylejemy na niego sok, spadną na jego powierzchnię kawałki czekolady czy zabrudzimy go błotem, gdy staniemy na nim w wyjściowych butach? Odpowiedź brzmi: wiele. Dlatego też powstał ten poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące usuwania najczęściej pojawiających się plam. Rozpoczęliśmy nowy rok, więc niech Waszym postanowieniem na 2024 będzie zadbanie o domowe dywany tak, jak one tego wymagają. Zapraszamy do lektury!
Jak usunąć najczęściej pojawiające się na domowych dywanach plamy?
Dywany już od wielu lat zdobią domowe wnętrza, nadając im przytulność oraz dobry styl. Przechadzanie się po nich boso jest miłe i komfortowe, a w dodatku stanowią one często miejsce zabaw dzieci. Jednak by dywany spełniały swoją funkcję dekoracyjną, a także praktyczną, należy o nie prawidłowo zadbać, w tym pozbyć się wszelkich znajdujących się na ich powierzchni plam. Warto mieć na uwadze, że w przypadku ich usuwania czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na całkowite pozbycie się zabrudzenia (nie zostawiajmy tego na następny dzień!). Oczywiście metody czyszczenia będą różnić się w zależności od tego, czym dokładnie został poplamiony nasz dywan. No to zaczynamy!
1. Plamy z błota
Nie ma co ukrywać, że w sezonie jesienno-zimowym o nie nietrudno, a wbrew pozorom niekiedy samo odkurzenie dywanu nie wystarczy i potrzebne jest podjęcie kolejnych kroków, by całkowicie pozbyć się tego typu plamy. Zabrudzone miejsce należy czyścić miękką szczoteczką, która wcześniej powinna zostać zamoczona w misce z octem oraz płynem do naczyń. Innym sposobem jest zastosowanie soli lub sody oczyszczonej i pozostawienie ich tak na dywanie przez kilka godzin.
2. Plamy z lakieru do paznokci
Jesteśmy pewni, że niejednej kobiecie podczas malowania paznokci zdarzyło się upuścić lakier lub niewielka jego ilość kapnęła na dywan. Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze należy za pomocą wilgotnego ręcznika lub wacika nasączonego wodą utlenioną zebrać nadmiar lakieru, a jego resztki, które jeszcze znajdują się na dywanie, zdrapać (po wyschnięciu). Po drugie pomocny może okazać się zmywacz do paznokci (bez acetonu), który będzie miał działanie podobne jak w przypadku jego faktycznego zastosowania – usunie lakier. Po trzecie dobrym pomysłem jest również wymieszanie sody oczyszczonej z wodą w proporcji 1:1 lub łagodny roztwór z amoniaku i pokrycie nimi plamy.
3. Plamy z czekolady
Chyba nie ma osoby nielubiącej czekolady, dlatego w tym poradniku postanowiliśmy wskazać sposoby na usunięcie ewentualnych plam, które mogą powstać, gdy upuścimy jej kawałek (kostkę) na dywan. Gdy zabrudzenie już zaschnie, ważne jest, by jak największą jego część zdrapać przy pomocy łyżki bądź tępej strony noża, a następnie zwilżyć plamę ściereczką z łagodnym preparatem, w którego skład wchodzi płyn do naczyń, i pozostawić na kilka minut. W końcowym etapie dywan trzeba osuszyć. Porada: jeśli czekolada jest roztopiona, wtedy połóżmy na nią kostki lodu – łatwiej będzie ją zebrać.
4. Plamy z soku
By się ich pozbyć z dywanu, należy przyłożyć ręcznik kuchenny bądź ścierkę tak, by jak największa część płynu wsiąknęła właśnie w nie. Następnie sprawdzoną opcją będzie nałożenie na plamę – za pomocą ściereczki – roztworu octu i wody (przy trudnych do usunięcia zabrudzeniach zachowajcie proporcje: 2 łyżki octu na 1 szklankę wody). W dodatku można też spróbować wyczyścić dywan przy użyciu dedykowanego mu proszku czy pianki w sprayu.
5. Plamy z wina
Przygotowaliście w domu uroczystą kolację z dodatkiem dobrego wina, ale nagle miły nastrój psuje wylanie jego kapki na piękny, biały dywan? Mamy na to skuteczne rozwiązanie, jednak trzeba działać szybko. Nadmiar wina należy usunąć za pomocą ręcznika papierowego, następnie do ciepłej wody dodać płyn do naczyń i za pomocą szczotki dokładnie go wcierać w strukturę dywanu. Kolejną metodą jest zastosowanie sody (roztwór: 4 łyżki sody na 1 litr wody). Po 15 minutach zmywamy ją przy użyciu miękkiej gąbki.

Gdy plama nie schodzi… pranie ekstrakcyjne na ratunek przychodzi!
Oczywiście nie zawsze domowe metody przynoszą oczekiwane rezultaty, a w takim wypadku skuteczne może okazać się
pranie ekstrakcyjne, które zresztą wykonujemy. Polega ono na wtłaczaniu w dany materiał roztworu składającego się z wody oraz specjalnego środka. Jest on wprowadzany w struktury tkaniny czyszczącej pod dużym ciśnieniem. Następnie odsysa się go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Dzięki temu Wasz dywan będzie wyglądał jak nowy!
Czysty dywan jest wizytówką każdego domu, więc jeśli jego powierzchnia została poplamiona, należy wziąć sprawy w swoje ręce! Istnieje wiele skutecznych, domowych metod czyszczenia, za pomocą których możliwe jest pozbycie się różnego rodzaju zabrudzeń, np. plam z wina czy czekolady. Jednak gdy efekty nie są zadowalające, a nam brakuje już czasu oraz chęci, by zająć się dokładnym wyczyszczeniem dywanu, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie pranie ekstrakcyjne wykonane przez profesjonalistów takich jak my!
