Dywan vs. alergeny — kto zwycięży
Kichanie, duszności, łzawienie oczu… To tylko kilka z objawów, z jakimi borykają się alergicy. W Polsce najczęściej występującym rodzajem alergii jest uczulenie na kurz, który nie da się ukryć — jest wszędzie. Osoby borykające się z tym problemem można by humorystycznie nazwać „wykrywaczami nieczystości”, lecz bez wątpienia, nie mają oni łatwo w życiu. Często zmuszeni są pozbyć się z domu zbędnych gadżetów, na których zbierają się roztocza. W wielu przypadkach ofiarą takiego przemeblowania stają się dywany. Czy słusznie?
Dywany gromadzą kurz, ale nie powodują alergii — o co chodzi?
Wstrzymaj się z wyrzucaniem swojego dywanu jeszcze przez chwilę. Może wcale nie będzie takiej konieczności? Roztocza zaczną gromadzić się w Twoim domu bez względu na to, czy pozbyłeś się wykładziny, czy nie. Przedostają się przez szczeliny w oknach, drzwiach, podłodze. Osiadają na ścianach, meblach czy ubraniach. Ciekawostką jest jednak, że kiedy w domu znajduje się dywan, to roztocza, które się na nim ułożą, będą miały ograniczone poruszanie się. Co to oznacza w praktyce?
Każdy powiew wiatru czy ruch domowników sprawia, że kurz unosi się w powietrzu. Znacznie łatwiej jest mu się wówczas dostać do nosa czy ust, a to spowoduje reakcję alergiczną. Zamieszkujące w dywanach roztocza już tak łatwo się nie unoszą. Ryzyko wystąpienia powikłań jest przez to niższe, a jakość powietrza wyższa. Nie są to wyłącznie spekulacje. Tym tematem zainteresowało się wiele instytutów badawczych. Wnioski w tej sprawie wysunęło m.in. Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy (Deutscher Allergie- und Asthmabund), a także specjaliści ze Szwecji, którzy potwierdzili brak wpływu dywanów na częstotliwość występowania alergii.
Nie wyrzucaj, wypierz! Jak pozbyć się roztoczy z dywanu?
Niektórzy mówią, że nie można mieć dywanów, gdy ma się alergię. Można, ale trzeba je regularnie czyścić. Jak już wiadomo, dywany skupiają w sobie roztocza najczęściej z całego pomieszczenia. Dlatego niezwykle ważne jest ich częste, najlepiej codzienne czyszczenie (w zależności od nasilenia alergii). Wbrew pozorom skuteczność tradycyjnego odkurzania jest bardzo niska — pozbędziemy się zaledwie od 18% do 47% alergenu, w drugim przypadku zakładając, że dysponujemy dobrym odkurzaczem. Wartości te można jednak zwiększyć. W jaki sposób?
Przyjmując, że posiadamy dywan z włókien syntetycznych, bo taki będzie najodpowiedniejszy dla alergików — o czym piszemy we wpisie: „Z jakiego materiału wybrać dywan?” — to mamy kilka możliwości na skuteczne pozbycie się roztoczy: poprzez pranie wykładzin, ich specjalne czyszczenie i stosowanie preparatów roztoczobójczych.
- Pranie ekstrakcyjne — najefektywniejszy sposób na pozbycie się nagromadzonego kurzu. Metoda polecana jest nie tylko alergikom, lecz to właśnie oni najwięcej z takiego prania zyskają. Dlaczego? Poprzez tzw. wodne pranie dywanów, wypłukuje się roztocza, które zakorzeniły się w strukturze materiału. Ta metoda czyszczenia usuwa nawet 90% alergenów. Usługę zleca się firmom, lecz nie trzeba martwić się kosztami, dlatego że czyszczenie ekstrakcyjne stosowane jest mniej więcej raz na kwartał. W przypadku alergików może to być nawet nieco częściej.
- Czyszczenie parowe — odrobinę mniej, choć także skuteczna metoda wyeliminowania roztoczy. Wykorzystuje się ją wyłącznie w przypadku dywanów syntetycznych. Drobnoustroje w tym przypadku niszczone są przez wykorzystanie wysokiej temperatury czyszczenia. Skuteczność oceniana jest po kilku dniach i stopniowo się zwiększa od lekko ponad 60% do 90%. Po takim czyszczeniu niezbędne będzie też odkurzanie.
- Środki roztoczobójcze — sposób skuteczniejszy od tradycyjnego odkurzania, jednak mniej korzystny niż pranie wykładzin dywanowych za pomocą ekstrakcji. Efektywność oceniana jest na poziomie około 60%, z tym że z reguły preparaty działają tylko przez krótki czas. Wymaga się więc, by stosować je dosyć często.
Walkę dywanu z alergenami zdecydowanie wygrywa pierwszy zawodnik. Osoby borykające się z uczuleniem na kurz, mogą więc śmiało pozostawić dywany na swoich miejscach. Co więcej — zalecane jest ich posiadanie w domach. Warto jednak pamiętać, że najlepszy będzie dywan syntetyczny (będzie gromadził mniej roztoczy i łatwiej go wyczyścić niż tego z włókien naturalnych). Regularnie piorąc materiał metodą ekstrakcji, alergicy nie powinni odczuwać żadnych problemów z oddychaniem.
