Układ blogu

Dywan vs. alergeny — kto zwycięży

Joanna Lawenda-Cichocka • 31 sierpnia 2021

Kichanie, duszności, łzawienie oczu… To tylko kilka z objawów, z jakimi borykają się alergicy. W Polsce najczęściej występującym rodzajem alergii jest uczulenie na kurz, który nie da się ukryć — jest wszędzie. Osoby borykające się z tym problemem można by humorystycznie nazwać „wykrywaczami nieczystości”, lecz bez wątpienia, nie mają oni łatwo w życiu. Często zmuszeni są pozbyć się z domu zbędnych gadżetów, na których zbierają się roztocza. W wielu przypadkach ofiarą takiego przemeblowania stają się dywany. Czy słusznie?


Dywany gromadzą kurz, ale nie powodują alergii — o co chodzi?

Wstrzymaj się z wyrzucaniem swojego dywanu jeszcze przez chwilę. Może wcale nie będzie takiej konieczności? Roztocza zaczną gromadzić się w Twoim domu bez względu na to, czy pozbyłeś się wykładziny, czy nie. Przedostają się przez szczeliny w oknach, drzwiach, podłodze. Osiadają na ścianach, meblach czy ubraniach. Ciekawostką jest jednak, że kiedy w domu znajduje się dywan, to roztocza, które się na nim ułożą, będą miały ograniczone poruszanie się. Co to oznacza w praktyce?


Każdy powiew wiatru czy ruch domowników sprawia, że kurz unosi się w powietrzu. Znacznie łatwiej jest mu się wówczas dostać do nosa czy ust, a to spowoduje reakcję alergiczną. Zamieszkujące w dywanach roztocza już tak łatwo się nie unoszą. Ryzyko wystąpienia powikłań jest przez to niższe, a jakość powietrza wyższa. Nie są to wyłącznie spekulacje. Tym tematem zainteresowało się wiele instytutów badawczych. Wnioski w tej sprawie wysunęło m.in. Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy (Deutscher Allergie- und Asthmabund), a także specjaliści ze Szwecji, którzy potwierdzili brak wpływu dywanów na częstotliwość występowania alergii.

Nie wyrzucaj, wypierz! Jak pozbyć się roztoczy z dywanu?

Niektórzy mówią, że nie można mieć dywanów, gdy ma się alergię. Można, ale trzeba je regularnie czyścić. Jak już wiadomo, dywany skupiają w sobie roztocza najczęściej z całego pomieszczenia. Dlatego niezwykle ważne jest ich częste, najlepiej codzienne czyszczenie (w zależności od nasilenia alergii). Wbrew pozorom skuteczność tradycyjnego odkurzania jest bardzo niska — pozbędziemy się zaledwie od 18% do 47% alergenu, w drugim przypadku zakładając, że dysponujemy dobrym odkurzaczem. Wartości te można jednak zwiększyć. W jaki sposób?


Przyjmując, że posiadamy dywan z włókien syntetycznych, bo taki będzie najodpowiedniejszy dla alergików — o czym piszemy we wpisie: „Z jakiego materiału wybrać dywan?” — to mamy kilka możliwości na skuteczne pozbycie się roztoczy: poprzez pranie wykładzin, ich specjalne czyszczenie i stosowanie preparatów roztoczobójczych.


  1. Pranie ekstrakcyjne — najefektywniejszy sposób na pozbycie się nagromadzonego kurzu. Metoda polecana jest nie tylko alergikom, lecz to właśnie oni najwięcej z takiego prania zyskają. Dlaczego? Poprzez tzw. wodne pranie dywanów, wypłukuje się roztocza, które zakorzeniły się w strukturze materiału. Ta metoda czyszczenia usuwa nawet 90% alergenów. Usługę zleca się firmom, lecz nie trzeba martwić się kosztami, dlatego że czyszczenie ekstrakcyjne stosowane jest mniej więcej raz na kwartał. W przypadku alergików może to być nawet nieco częściej.
  2. Czyszczenie parowe — odrobinę mniej, choć także skuteczna metoda wyeliminowania roztoczy. Wykorzystuje się ją wyłącznie w przypadku dywanów syntetycznych. Drobnoustroje w tym przypadku niszczone są przez wykorzystanie wysokiej temperatury czyszczenia. Skuteczność oceniana jest po kilku dniach i stopniowo się zwiększa od lekko ponad 60% do 90%. Po takim czyszczeniu niezbędne będzie też odkurzanie.
  3. Środki roztoczobójcze — sposób skuteczniejszy od tradycyjnego odkurzania, jednak mniej korzystny niż pranie wykładzin dywanowych za pomocą ekstrakcji. Efektywność oceniana jest na poziomie około 60%, z tym że z reguły preparaty działają tylko przez krótki czas. Wymaga się więc, by stosować je dosyć często.


Walkę dywanu z alergenami zdecydowanie wygrywa pierwszy zawodnik. Osoby borykające się z uczuleniem na kurz, mogą więc śmiało pozostawić dywany na swoich miejscach. Co więcej — zalecane jest ich posiadanie w domach. Warto jednak pamiętać, że najlepszy będzie dywan syntetyczny (będzie gromadził mniej roztoczy i łatwiej go wyczyścić niż tego z włókien naturalnych). Regularnie piorąc materiał metodą ekstrakcji, alergicy nie powinni odczuwać żadnych problemów z oddychaniem.


Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 5 lutego 2025
Poznaj sprawdzone metody na kocią sierść na kanapie. Przeczytaj wpis, a dowiesz się, co pomoże Ci zadbać o higienę i świeżość w Twoim domu.
odkurzanie
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 19 grudnia 2024
Wejdź w nowy rok z czystym mieszkaniem! Sprawdź nasz wpis o noworocznych porządkach – dlaczego warto zainwestować w pranie ekstrakcyjne? Zapraszamy!
Jak szybko wyczyścić tapicerkę auta przed urlopem? Poznaj przydatne wskazówki!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 4 grudnia 2024
Przygotuj auto od A do Z i zdecyduj się na wypranie jego tapicerki, zanim wyruszysz na urlop! Jakie są sposoby na jej odświeżenie? Zapraszamy do lektury!
wnętrze auta
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 29 listopada 2024
Myślisz o praniu tapicerki samochodowej? Zastanawiasz się, czy działać na własną rękę, czy skorzystać z oferty fachowców? Sprawdź nasz wpis na ten temat!
odkurzacz
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 31 października 2024
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w profesjonalne czyszczenie dywanów? Sprawdź nasz wpis o zaletach skorzystania z takich usług. Zapraszamy!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 30 września 2024
Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Tworzymy go dla Ciebie w każdym miesiącu!
pranie ekstrakcyjne dywanów
14 sierpnia 2024
Wiele osób uważa, że z zabrudzeniami na wykładzinach bez problemu poradzi sobie przy użyciu domowych sposobów. Widoczne plamy to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. W przypadku braku szybkiej reakcji pozostawiony do wyschnięcia brud wnika we włókna tapicerek i dywanów, tworząc idealne środowisko do rozwoju zarazków – tak utrwalone zanieczyszczenia bardzo trudno jest wydobyć. Z pomocą przychodzą dwie sprawdzone opcje na przywrócenie tekstyliom dawnego blasku i higieniczności. Mowa o praniu metodą ekstrakcji oraz czyszczeniu przy użyciu pary wodnej. Na czym polegają? Jakie są ich zalety oraz wady? Zapraszamy do lektury.
Pranie ekstrakcyjne
12 czerwca 2024
Zastanawiasz się, czy lato to odpowiedni okres, by zdecydować się na pranie ekstrakcyjne dywanów? Przeczytaj ten wpis i zobacz, co przemawia za tym wyborem!
Jak skutecznie usunąć plamy z tapicerki kanapy?
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 14 maja 2024
Szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się plam z tapicerki kanapy? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym znajdziesz przydatne wskazówki!
22 kwietnia 2024
Pranie ekstrakcyjne może budzić pewne pytania. Czym jest? Jakiego sprzętu i środków się do niego używa? Czy warto? Przeczytaj nasz wpis, a poznasz odpowiedzi!
Więcej wpisów
Share by: