Dywany czy wykładziny – co wybrać?
Dywany, a także wykładziny stanowią niezwykle popularny dodatek w niejednym domu. Wiele osób nie wyobraża sobie pozostawienia w mieszkaniu pustych podłóg, więc szuka rozwiązań, dzięki którym będzie w stanie je choć częściowo lub nawet całkowicie przykryć. Do wyboru mają oni wcześniej wspomniane dywany czy też wykładziny. Jednak problem pojawia się w momencie konieczności zdecydowania się na któryś z wymienionych wariantów. W tym wpisie wskażemy zalety każdego z nich, a także podpowiemy, w jakich pomieszczeniach się one sprawdzą.
Zalety wykładzin
Wykładzina to jedna z najszybszych i najefektywniejszych opcji pokrycia całej podłogi w danym wnętrzu. Rozwiązanie to ma naprawdę wiele zalet, które przemawiają za tym, aby to właśnie na nie się zdecydować. Wykładziny dywanowe cechują się bowiem tym, że są miękkie, sprężyste oraz praktyczne. Co więcej, bez żadnego problemu dopasujesz je do panującego w mieszkaniu stylu. Jednak należy pamiętać, że wykładziny dywanowe nie nadają się do ułożenia w każdym pomieszczeniu (o tym wspomnimy później). Ponadto znakomicie tłumią dźwięki, jak również amortyzują upadki. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się też wtedy, kiedy na naszej podłodze z biegiem lat powstały liczne zarysowania czy też drobne uszkodzenia – wykładziny znakomicie je ukryją. Dodatkowo są one tańsze od dywanów.
Pozostałe zalety wykładzin dywanowych:
– świetna izolacja cieplna,
– zabezpieczenie podłogi przed zniszczeniem,
– przyjemnie się po nich chodzi, ponieważ całe pomieszczenie jest nimi wyłożone,
– nieprzyciąganie kurzu, ponieważ impregnuje się je specjalnymi preparatami antystatycznymi,
– nieuleganie wgnieceniom.
Wykładziny dywanowe – do jakich pomieszczeń się sprawdzą?
Wykładziny dywanowe świetnie sprawdzą się zwłaszcza w salonie, sypialni, a także w pokoju dziecięcym, ponieważ, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, dobrze amortyzują upadki. Co ciekawe, można je wykorzystać praktycznie wszędzie, ale z jednym wyjątkiem – rozwiązanie to nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć (m.in. do łazienki). Dlaczego? Z tego powodu, że w miejscach tych wykładzina jest np. często ochlapywana wodą, co w efekcie może powodować nawet gnicie materiału, jak również łatwo ją zabrudzić, a szybkie pozbycie się z niej plam może przysporzyć sporo trudności.
Czyszczenie wykładzin dywanowych warto okresowo zlecać profesjonalistom, takim jak my. W ten sposób trudne do pozbycia się domowymi sposobami plamy, a także niewidoczne gołym okiem zabrudzenia zostaną skutecznie usunięte. Regularne decydowanie się na tego rodzaju usługę sprawi, że wykładzina nie będzie skupiskiem bakterii oraz roztoczy kurzu.

Najważniejsze zalety dywanów
Wiele osób nie wyobraża sobie zaaranżowania danego pomieszczenia bez dywanu. Mimo tego, że często jest on określany „zbieraczem kurzu”, to i tak cieszy się dużą popularnością. Jakie ma zalety? Dywan zwiększa komfort (chodzenie po podłodze boso nie jest przyjemne, natomiast po dywanie już tak), daje poczucie przytulności i ciepła. Poza tym, oprócz funkcji praktycznych, wpływa także na estetykę wnętrza – można wybrać model, którego kolor, a także kształt będzie idealnie pasował do charakteru danego pomieszczenia. Jednak to nie koniec jego zalet! Dywan, w odróżnieniu od wykładziny, nie wymaga montażu, wystarczy go położyć tam, gdzie chcemy, a w sytuacji, w której stwierdzimy, że już się on nam wysłużył – zwinąć. Trwa to zaledwie chwilkę.
Zalety dywanów:
– nadają wnętrzu przytulny klimat,
– poprawiają akustykę w danym pomieszczeniu,
– zwiększają komfort cieplny,
– chronią podłogę przed zniszczeniem (zabezpieczają ją m.in. przed pozostawieniem śladów po przesunięciu mebla).
Dywany – gdzie je umieścić?
Tak naprawdę dywany można umiejscowić w wielu domowych pomieszczeniach, ale przy ich zakupie trzeba mieć na uwadze parę niezwykle ważnych kwestii. Powyżej wspominaliśmy już o tym, że dywany nie są montowane na stałe, o ile w większości sytuacji stanowi to plus, to w przypadku pokoi należących do bardzo ruchliwych dzieci nie będą one dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Dywany łatwo jest przesunąć, a to oznacza, że maluch może się na nich poślizgnąć i przewrócić. Co więcej, nie są one polecane osobom cierpiącym na alergie – zgromadzony w nich kurz stanowi silny alergen. Wszyscy, którzy marzą o dywanach powinni mieć świadomość, że konieczne będzie ich regularne czyszczenie.
Pranie dywanów
Jeśli chodzi o profesjonalne pranie dywanów, do wyboru są dwie metody – na sucho lub na mokro. Pierwsza z nich polega na tym, że po odkurzeniu naszego dywanu aplikuje się na niego specjalny proszek do prania, zostawia się go na określony przez producenta czas, a następnie ponownie odkurza. Natomiast czyszczenie na mokro, jak można się domyślać, odbywa się przy użyciu wody oraz przygotowanego roztworu. Preparat ten należy rozpylić na całym dywanie, a następnie poczekać, aż wyschnie. Na sam koniec, podobnie jak w przypadku prania na sucho, odkurzyć. Warto pamiętać, że na dywanach mogą znajdować się trudne do usunięcia plamy, których nie jesteśmy w stanie pozbyć się domowymi sposobami albo nie wiemy nawet, jak to zrobić – w takim wypadku zadanie to można zlecić profesjonalistom.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie będące tytułem tego poradnika, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Zarówno dywany, jak i wykładziny mają swoje zalety oraz wady, dlatego też wybór konkretnego wariantu będzie w dużej mierze zależał od naszych preferencji, wymagań, a także aranżacyjnej wizji.
