Rodzaje tkanin a pranie ekstrakcyjne
Każdy pragnie mieć czyste i świeżo pachnące wnętrza swojego domu. Trudno jednak je w takim stanie utrzymać, jeśli nie dba się o utrzymanie porządku. Czy wystarczy jednak regularnie myć podłogi, odkurzać dywany czy tapicerki oraz stosować ładnie pachnące odświeżacze powietrza, aby cel został osiągnięty? Jak się łatwo domyślić – nie. Wiele osób zapomina, że w meblach tapicerowanych, dywanach bądź wykładzinach może ukrywać się sporo zanieczyszczeń, wpływających nie tylko na ich wygląd, lecz również na zapach panujący w domu. Warto więc w takiej sytuacji postawić na regularne pranie ekstrakcyjne. Na czym polega ta metoda czyszczenia tkanin oraz skąd wiedzieć, czy dany materiał może być w taki sposób traktowany? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Co się dzieje podczas prania ekstrakcyjnego?
Aby zrozumieć, co dzieje się z tkaninami podczas czyszczenia taką metodą, warto przeanalizować wszystkie związane z nią etapy. Odkurzacz do prania ekstrakcyjnego, znany również jako odkurzacz piorący, to urządzenie, które działa na prostej zasadzie. Za pomocą specjalnej głowicy z dużą siłą wtłacza mieszankę wody z dedykowanym detergentem. Specjalna dysza wprowadza płyn w głąb włókien, dzięki czemu czyszczenie nie jest powierzchowne, lecz bardzo dokładne. Środek piorący wyłapuje brud w postaci piasku, sierści, kurzu oraz innego typu drobin, zawieszonych na różnej wysokości włókien tkaniny.
Równocześnie, gdy mieszanka wody i detergentu wprowadzana jest w głąb tkaniny, głowica porusza się dodatkowo w określony sposób, aby zmiękczyć np. zaschnięte zabrudzenia. Do tego celu służą również różnego rodzaju szczotki o odpowiednim włosiu. Dzięki temu – oprócz doboru odpowiednich środków czyszczących –
pranie ekstrakcyjne pomaga uporać się z naprawdę trudnymi do usunięcia plamami. Po tej procedurze należy poczekać, aż preparat zadziała – nazywa się to czasem reakcji.
Wyciąganie zanieczyszczeń z materiału
Po etapie czyszczenia następuje moment, gdy odkurzacz może odessać płyn znajdujący się w tkaninie. Jest to już brudna woda, w której znajduje się wszystko, czego chcieliśmy się pozbyć. Urządzenie wyposażone jest w silnik o dużej mocy, który jest w stanie wyciągnąć niemalże całą wilgoć z danego materiału – po całej procedurze pozostaje on lekko wilgotny. Z tego powodu sporo odkurzaczy wyposażonych jest również w mechanizm suszący tkaninę. Dzięki temu po zakończeniu prania ekstrakcyjnego można od razu korzystać z sofy bądź fotela czy przejść się po świeżym dywanie. Jest to więc szybka i dokładna metoda, pozwalająca w prosty sposób przywrócić tkaninie świeżość. Jednak czy zawsze można korzystać z dobrodziejstw prania ekstrakcyjnego?
Pranie nie dla wszystkich
Niestety nie każdy materiał można poddać praniu ekstrakcyjnemu. Istnieją bowiem pewne rodzaje tkanin, które są zbyt delikatne na tego typu mechaniczne czyszczenie. Dodatkowo wykazują się często niską odpornością na wilgoć. Wśród materiałów, które nie powinny być poddawane praniu ekstrakcyjnemu można wymienić te:
– jedwabne,
– welurowe,
– satynowe,
– wełniane.
Oczywiście istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy wyczyszczenie wyżej wymienionych materiałów tę metodą będzie możliwe. Zależy to m.in. od proporcji udziału danych włókien w tkaninie, a także od specjalnych ustawień programu czyszczącego czy doboru głowicy. Również w przypadku, gdy meble są antykami, posiadają wypełnienie z pierza bądź innego, naturalnego materiału, np. pochodzenia roślinnego, nie stosuje się prania ekstrakcyjnego. Często zdarza się, że gdy meble są gęsto pikowane napami lub guzikami, także rezygnuje się z tej metody.
Pranie ekstrakcyjne – metoda dobra dla większości tkanin
Warto jednak zauważyć, że poza wymienionymi powyżej wyjątkami większość mebli, dywanów bądź wykładzin posiada w przeważającej części włókna syntetyczne. A te doskonale znoszą czyszczenie mechaniczne, wilgoć, a także bardzo szybko schną. Z tego względu wiele osób korzysta z tej skutecznej metody odświeżania materiałów codziennego użytku. Wśród tkanin, które doskonale znoszą pranie ekstrakcyjne, są materiały:
– syntetyczne,
– bawełniane,
– mieszane (m.in. syntetyki z bawełną).
Oczywiście, jeśli nie jesteśmy pewni, czy dana tkanina nadaje się do czyszczenia tego typu metodą, warto zamówić profesjonalistów, którzy po pierwsze ocenią, z jakim materiałem mają do czynienia, a po drugie dopasują program piorący specjalnie pod niego.
Pranie ekstrakcyjne to jedna z coraz popularniejszych metod czyszczenia tkanin, zwłaszcza tapicerek oraz dywanów. W ten sposób nie tylko zapewniamy świeżość oraz piękny wygląd mebli czy wykładzin, lecz także pozbywamy się patogenów i alergenów! Wiele osób stawia na to rozwiązanie również dlatego, że dzięki niemu można uniknąć poważnego uszkodzenia wartościowego materiału. Może to być skuteczna metoda utrzymania tkanin w czystości, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana należycie, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czyszczenia danych włókien.
