Oscary – historia czerwonego dywanu

Joanna Lawenda-Cichocka • 25 maja 2023

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o ceremonii wręczenia Oscarów. W każdym roku przyciąga ona przed ekrany telewizorów tłumy zainteresowanych śledzących ją z ogromnym zaangażowaniem, zastanawiając się, do kogo tym razem powędrują statuetki. Oscary, czyli Nagrody Akademii Filmowej, uchodzą za jedne z najważniejszych uhonorowań w branży. Co do samej uroczystości, odbywa się ona najczęściej w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku – w 2023 miała miejsce w nocy z 12 na 13 marca czasu polskiego.


Statuetka – co warto o niej wiedzieć?


Pierwszy raz Nagrody Akademii Filmowej zostały przyznane w 1929 roku. Co ciekawe, sama gala trwała tylko 15 minut. Początkowo ceremonia nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, a wyniki ogłaszające zwycięzców były dostępne w gazecie. Jednak z biegiem czasu zyskała ona ogromną popularność i każdego roku przyciąga tłumy znanych nazwisk. Niejeden aktor, reżyser czy scenarzysta marzy o otrzymaniu Oscara. Statuetka przedstawia rycerza, który opiera się na dwuręcznym mieczu i stoi na rolce filmu. Rolka ta posiada pięć szprych, co odpowiada każdej grupie zawodowej: aktorom, scenarzystom, reżyserom, producentom, a także technikom. Sama nagroda waży niecałe 4 kg i ma ok. 35 cm wysokości.


Czerwony dywan – jakie chodzą o nim legendy?


W tym wpisie blogowym to właśnie jemu poświęcimy najwięcej uwagi. Dziś czerwony dywan to symbol prestiżu oraz luksusu. Już od wielu lat to właśnie po nim przechadzają się i na nim pozują największe gwiazdy światowego kina. Pojawienie się czerwonych, a w zasadzie szkarłatnych dywanów sięga XV wieku – czasów Azteków oraz Majów. Jednak pierwsza wzmianka na ich temat miała miejsce w „Orestei” Ajschylosa, gdzie na wracającego z wojny trojańskiej Agamemnona czekała karmazynowa ścieżka. Należy podkreślić, że z początku czerwień była zarezerwowana jedynie dla najbogatszych: arystokratów, a także królów. Obecnie dywan w tym kolorze jest kojarzony głównie z festiwalami filmowymi. Na Oscarach pojawił się on dopiero w 1961 roku. Co ciekawe, dywan ten mierzy ok. 275 metrów długości, a także 10 metrów szerokości, a samo jego rozwinięcie zajmuje ponoć aż 900 godzin!


Oscary 2023 roku – czerwony dywan został zastąpiony!


W tym roku Gwiazdy Hollywood nie miały okazji przejść się po czerwonym dywanie, gdyż zastąpiono go tym w odcieniu szampańskim – coroczna tradycja praktykowana od 1961 została przerwana. Co spowodowało tę odważną oraz ryzykowną decyzję organizatorów? Konsultanci kreatywni ds. Oscarów, czyli Lisa Love, a także Raúl Àvila, postawili na ten kolor, ponieważ chcieli, aby przejście z gali dziennej do tej głównej – wieczornej – było dużo płynniejsze. Dlaczego wybrali oni właśnie szampański odcień? Ponoć przywodził on im na myśl zachód słońca. Poza tym kolor ten dobrze współgrał z otaczającymi dywan, czerwonymi zasłonami. W dodatku w tym roku zdecydowano się również na postawienie namiotu, który miał na celu ochronienie zgromadzonych przed np. deszczem.

mama z dzieckim na czerwonym dywanie

Poczuj się jak gwiazda i postaw na czerwony dywan!


Czerwony dywan doda każdemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Stanowi on świetny dodatek aranżacyjny, za pomocą którego dane wnętrze (sypialnia czy salon) wyróżni się na tle innych. Jeśli zdecydujesz się na dywan w czerwonym kolorze, nie możesz zapomnieć, że konieczne będzie regularne dbanie o jego prezencję. Oprócz odkurzania czy też usuwania zabrudzeń domowymi sposobami, niezbędne może okazać się pranie ekstrakcyjne. Na czym ono polega? Na wtłaczaniu w daną tkaninę roztworu, który składa się z 2 składników – wody, a także skutecznego preparatu czyszczącego. W kolejnym etapie odsysa się go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Dzięki tej metodzie dywan będzie wyglądał tak dobrze jak ten z oscarowej gali.


Ceremonia wręczenia Oscarów już za nami – znani są zwycięzcy, a gwiazdy filmu i nie tylko miały okazję przejść się po dywanie w kolorze szampańskim. Oczywiście temat nie ucichł, ponieważ wciąż omawiane są kreacje najważniejszych osobistości (aktorów, reżyserów czy piosenkarzy), a eksperci zastanawiają się, czy zdecydowanie się na inny kolor dywanu było dobrym posunięciem. Jak to bywa, zdania są bardzo podzielone – jedni przychylnie patrzą na tę decyzję, drudzy nie mogą uwierzyć, że zaprzestano długoletniej tradycji. Ciekawe, co przyniesie przyszłoroczna gala i oczywiście, jaki tym razem będzie odcień dywanu.Nowy paragraf

Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 27 marca 2025
Przygotowujesz mieszkanie na wynajem? Sprawdź, dlaczego warto wyczyścić dywany i tapicerkę meblową metodą ekstrakcji – zwiększ atrakcyjność swojej nieruchomości. Przeczytaj wpis!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 28 lutego 2025
Zastanawiasz się, czy możesz samodzielnie wyczyścić dywan? Przeczytaj nasz artykuł, by wiedzieć, kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej.
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 5 lutego 2025
Poznaj sprawdzone metody na kocią sierść na kanapie. Przeczytaj wpis, a dowiesz się, co pomoże Ci zadbać o higienę i świeżość w Twoim domu.
odkurzanie
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 19 grudnia 2024
Wejdź w nowy rok z czystym mieszkaniem! Sprawdź nasz wpis o noworocznych porządkach – dlaczego warto zainwestować w pranie ekstrakcyjne? Zapraszamy!
Jak szybko wyczyścić tapicerkę auta przed urlopem? Poznaj przydatne wskazówki!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 4 grudnia 2024
Przygotuj auto od A do Z i zdecyduj się na wypranie jego tapicerki, zanim wyruszysz na urlop! Jakie są sposoby na jej odświeżenie? Zapraszamy do lektury!
wnętrze auta
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 29 listopada 2024
Myślisz o praniu tapicerki samochodowej? Zastanawiasz się, czy działać na własną rękę, czy skorzystać z oferty fachowców? Sprawdź nasz wpis na ten temat!
odkurzacz
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 31 października 2024
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w profesjonalne czyszczenie dywanów? Sprawdź nasz wpis o zaletach skorzystania z takich usług. Zapraszamy!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 30 września 2024
Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Tworzymy go dla Ciebie w każdym miesiącu!
pranie ekstrakcyjne dywanów
14 sierpnia 2024
Wiele osób uważa, że z zabrudzeniami na wykładzinach bez problemu poradzi sobie przy użyciu domowych sposobów. Widoczne plamy to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. W przypadku braku szybkiej reakcji pozostawiony do wyschnięcia brud wnika we włókna tapicerek i dywanów, tworząc idealne środowisko do rozwoju zarazków – tak utrwalone zanieczyszczenia bardzo trudno jest wydobyć. Z pomocą przychodzą dwie sprawdzone opcje na przywrócenie tekstyliom dawnego blasku i higieniczności. Mowa o praniu metodą ekstrakcji oraz czyszczeniu przy użyciu pary wodnej. Na czym polegają? Jakie są ich zalety oraz wady? Zapraszamy do lektury.
Pranie ekstrakcyjne
12 czerwca 2024
Zastanawiasz się, czy lato to odpowiedni okres, by zdecydować się na pranie ekstrakcyjne dywanów? Przeczytaj ten wpis i zobacz, co przemawia za tym wyborem!
Więcej wpisów