Usługi prania ekstrakcyjnego świadczy firma LAWART | Jesteśmy z Wami od 2015 roku
Najszybszym, a zarazem jednym z najtańszych sposobów na zmianę domowej aranżacji jest pomalowanie ścian czy też mebli na inny kolor. Nawet tak niewielka metamorfoza sprawi, że wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru. Oczywiście zanim zdecydujemy się na „odświeżenie kolorem” danego pokoju, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie podłóg, a także znajdujących się na nich dywanów. Sytuacja zostaje nieco utrudniona, gdy posiadamy wykładzinę, którą trudno jest nam złożyć lub przenieść w inne miejsce. Często, pomimo dobrej ochrony powierzchni, na dywanach pojawiają się niechciane plamy od farby będące wynikiem m.in. podwinięcia się, złego przyklejenia czy przerwania malarskiej folii ochronnej. Co wtedy zrobić?
W przypadku usuwania jakichkolwiek plam z powierzchni dywanowej bądź wykładzinowej (w większości wypadków) należy pamiętać o najważniejszej zasadzie – działamy szybko! Plamę z farby malarskiej w pierwszej kolejności warto usunąć za pomocą ręcznika papierowego, mając jednak na uwadze, aby nie trzeć włókien dywanu, ponieważ to spowoduje tylko powiększenie się zabrudzenia. Ponadto nie jest zalecane, aby do jego czyszczenia używać dużej ilości wody.
Farba emulsyjna to aktualnie najpopularniejszy typ emalii posiadający naprawdę wiele zalet, takich jak: bezwonność, możliwość rozcieńczania jej z wodą, łatwość aplikacji, krótki czas schnięcia, a także trwałość. Może być ona wykorzystywana zarówno do malowania ścian, sufitów, jak i mebli. Co zrobić, gdy niechcąco farba tego rodzaju wyląduje na powierzchni dywanu? W tej sytuacji najlepiej jest wziąć ręcznik papierowy, a następnie użyć ciepłej wody z dodatkiem proszku do prania. Uwaga! Sucha plama z farby emulsyjnej jest bardzo trudna do usunięcia, dlatego należy działać szybko. Zaznaczamy, że pozbycie się zabrudzeń z dywanu za pomocą rozpuszczalnika może spowodować odbarwienie się jego włókien, a w rezultacie wpłynie na nieestetyczną prezencję (dywan będzie zniszczony).
Farby olejne swój skład opierają na modyfikowanym oleju – najczęściej lnianym bądź makowym, czyli roślinnym. Co ciekawe, dość długo wysychają, a do pełnego wyschnięcia potrzebują tlenu. Niestety, ale plamy na dywanach powstałe na skutek zabrudzenia ich tego typu farbą są dość kłopotliwe do usunięcia. Na wstępie należy podkreślić, że nie zmywają się przy pomocy wody. Z plamami z farby olejnej może sobie poradzić jedynie rozpuszczalnik, terpentyna (rozpuszczająca tłuszcze), jak również benzyna ekstrakcyjna. Konieczne jest nasączenie nimi zabrudzenia, a potem wymycie poplamionej powierzchni np. wywabiaczem do plam bądź proszkiem do prania. Bawełniane dywany można wyczyścić za pomocą połączenia mąki ziemniaczanej z benzyną, zaś te wykonane z lnu najlepiej jest pocierać czystą benzyną, a następnie polać gorącą wodą. Środki czyszczące stosowane w celu skutecznego pozbycia się plam mogą spowodować odbarwienie dywanu, dlatego decydując się na farbę olejną, niezwykle ważne jest prawidłowe zabezpieczenie podłoża.
Farby akrylowe są dedykowane do wnętrz – sprawdzą się na ścianach w pokoju dziennym, salonie, a także w korytarzu. Ich spoiwem jest żywica akrylowa. Farby tego rodzaju cechują się dużą uniwersalnością (mogą być wykorzystane m.in. na gipsie, drewnie, zagruntowanym tynku czy też powierzchniach betonowych), dobrą przyczepnością oraz świetnym kryciem. Jak usunąć plamę z farby akrylowej, która przez nieuwagę pojawiła się na naszym dywanie? Powinna ona najpierw zaschnąć – dopiero wtedy można ją wyczyścić za pomocą wody z proszkiem bądź odplamiacza.
Farby lateksowe składają się z pigmentów, a także dużej ilości żywicy. Mogą być one aplikowane zarówno w pokojach dziecięcych, na sufitach, jak i w pomieszczeniach użyteczności publicznej. W sytuacji, gdy farba niefortunnie spadnie na nasz nowy dywan, powodując plamę, należy przyłożyć do niej ręcznik papierowy (jego celem jest jak największe wchłonięcie farby), a kolejno nałożyć na nią mieszankę płynu wody z detergentem. Przydatne jest również szare mydło.
Pozbycie się z dywanu plamy po farbie różnego rodzaju m.in. za pomocą ręcznika papierowego bądź specjalnie przygotowanej mieszanki chemicznej jest konieczne w początkowej fazie jej usuwania. Jednak już po pierwszym poradzeniu sobie z nieestetycznym zabrudzeniem warto zdecydować się na efektywne pranie ekstrakcyjne, które sprawi, że prezencja dywanu będzie dużo lepsza. Na czym ono polega? Na wtłaczaniu w tkaninę roztworu złożonego z wody oraz wysokiej jakości środka czyszczącego, aby w kolejnym kroku odessać go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Pragniemy podkreślić, że nawet jeżeli na czyszczonej powierzchni nie jest widoczna żadna „pamiątka” po przebytym niedawno remoncie, to i tak warto zdecydować się na profesjonalne pranie dywanów, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu oraz pyłu.
Decydując się na remont, nie można zapomnieć o dokładnym zabezpieczeniu mebli (których nie możemy/nie mamy dokąd wynieść) oraz podłogi (w tym dywanów i wykładzin). Niestety, ale czasem pomimo wyłożenia powierzchni folią ochronną nasz dywan zostaje poplamiony farbą. Co wtedy zrobić? Po przeczytaniu naszego wpisu już wiesz!
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone | lawart.pl