Układ blogu

Pranie ekstrakcyjne w pigułce – obalamy mity!

Joanna Lawenda-Cichocka • 7 lipca 2022

Obiło Ci się o uszy pojęcie prania ekstrakcyjnego (dywanów bądź tapicerki), ale nie „googlowałeś” jeszcze tego terminu lub może wątpisz, czy rzeczywiście jest ono tak skuteczne, jak mówią? Ten wpis blogowy ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących tego rodzaju czyszczenia na mokro i obalenie mitów, które krążą na jego temat.


Metoda ekstrakcyjna – charakterystyka

Pranie ekstrakcyjne (określane jako czyszczenie ekstrakcyjne lub pranie na mokro) polega na wtłaczaniu w daną tkaninę roztworu, składającego się z wody oraz środka czyszczącego, aby w następnym kroku odessać go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Nie jest to czynność łatwa, dlatego warto zlecić ją profesjonalistom. Aby prawidłowo wykonać czyszczenie ekstrakcyjne, niezbędna jest nie tylko wysokiej klasy maszyna, ale również umiejętność doboru odpowiednich środków chemicznych do pranej powierzchni, a także rodzaju znajdujących się na niej zabrudzeń.


Etapy czyszczenia metodą ekstrakcyjną:



  1. Dokładne przygotowanie pranej powierzchni (tzn. usunięcie brudu określanego jako nierozpuszczalny, czyli włosów, sierści, okruszków ciastek itp.).
  2. Natryskiwanie czystego roztworu przetransportowanego ze zbiornika za pomocą pompy na powierzchnię, którą czyścimy.
  3. Wciąganie wody z zalegającym brudem w materiale za sprawą turbiny do zbiornika z brudną wodą – czynność tę należy powtarzać aż do momentu, w którym odciągana woda będzie czysta, czyli pozbawiona jakiekolwiek brudu.
  4. Płukanie, czyli natryskiwanie czystej wody i odsysanie jej z resztkami proszku (na tym etapie w zbiorniku znajduje się już tylko sama woda, bez chemii).


Koło Sinnera – jak prać skutecznie?

Koło Sinnera to narzędzie służące do optymalizacji procesów prania, sprzątania, a także czyszczenia. Jego celem jest pokazanie, że wszelkie czynności sprzątające mają szansę na powodzenie tylko wtedy, gdy odpowiednio dobierzemy parametry, takie jak: wysokiej jakości środki chemiczne do sprzątanej powierzchni (tzn. we właściwym stężeniu oraz o dostosowanej do rodzaju zabrudzeń sile czyszczenia), temperatura (wskazana jest ta wyższa lub pokojowa), sposób czyszczenia (prawidłowe użycie odkurzacza piorącego z końcówką ssącą), a także czas (liczony pomiędzy zastosowaniem chemii a wykorzystaniem środków mechanicznych). Wszystkie z tych współczynników są od siebie zależne – razem tworzą kwartet, za pomocą którego możliwe jest efektywne pranie ekstrakcyjne i nie tylko.


Metoda ekstrakcyjna – kiedy można ją wykorzystać?


  • pranie dywanów,
  • pranie wykładzin,
  • czyszczenie tapicerki meblowej – kanap, sof, puf, narożników, foteli, materacy i wielu innych,
  • pranie tapicerki znajdującej się w samochodach.


Pora na obalenie mitów!

Niestety, ale pomimo coraz większej ilości osób zadowolonych z efektów, jakie daje odpowiednio przeprowadzone pranie ekstrakcyjne, wciąż znajdują się wśród nas „niedowiarkowie”, którzy powielają od lat powtarzane mity na jego temat. Postaramy się je obalić! Jeżeli od zdecydowania się na tego typu czyszczenie powstrzymuje Cię jedynie lęk przed tym, czy jest ono w pełni bezpieczne, to wytłumaczymy, dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm sprzątających. Bowiem w trakcie prania ekstrakcyjnego specjaliści używają tylko i wyłącznie specjalistycznych preparatów, których wiedzą jak użyć (w jakich stężeniach), a także sprawdzonego sprzętu.


A może przeraża cię hałas, który będzie towarzyszył praniu mokremu? Na szczęście nie trwa on zbyt długo, a efekty wygradzają czas, podczas którego jest nieco głośniej w domu (hałas doskwiera przez około 50% całkowitego czasu czyszczenia). Jednym z najczęściej powielanych mitów jest ten mówiący o tym, że dywan, wykładzina czy tapicerka po przeprowadzonym praniu bardzo długo schną. Tak naprawdę, z reguły wystarczy już parę godzin do ich pełnego wyschnięcia – jednak należy pamiętać, że długość ta jest zależna od rodzaju zabrudzeń, ich wielkości, temperatury otoczenia oraz wilgotności, panującej w pomieszczeniu, w którym dokonano czyszczenia ekstrakcyjnego.


Zalety prania ekstrakcyjnego:


  • wysoka skuteczność w usuwaniu nawet starych plam (np. po winie lub kawie) oraz innych zabrudzeń,
  • likwidacja zacieków powstałych podczas wcześniejszego prania np. mydłem,
  • pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, przywrócenie świeżości,
  • usunięcie roztoczy i bakterii z czyszczonych powierzchni.


Dzięki powyższemu wpisowi blogowemu wiesz już wszystko na temat czyszczenia ekstrakcyjnego, nie ma ono przed Tobą żadnych tajemnic. Zdefiniowaliśmy samo pojęcie prania, wymieniliśmy jego zalety oraz zastosowanie, a także obaliliśmy mity z nim związane. Pragniemy zaznaczyć, że czyszczenie wykładzin tanio i szybko mogą wykonać jedynie profesjonaliści.


Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 5 lutego 2025
Poznaj sprawdzone metody na kocią sierść na kanapie. Przeczytaj wpis, a dowiesz się, co pomoże Ci zadbać o higienę i świeżość w Twoim domu.
odkurzanie
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 19 grudnia 2024
Wejdź w nowy rok z czystym mieszkaniem! Sprawdź nasz wpis o noworocznych porządkach – dlaczego warto zainwestować w pranie ekstrakcyjne? Zapraszamy!
Jak szybko wyczyścić tapicerkę auta przed urlopem? Poznaj przydatne wskazówki!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 4 grudnia 2024
Przygotuj auto od A do Z i zdecyduj się na wypranie jego tapicerki, zanim wyruszysz na urlop! Jakie są sposoby na jej odświeżenie? Zapraszamy do lektury!
wnętrze auta
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 29 listopada 2024
Myślisz o praniu tapicerki samochodowej? Zastanawiasz się, czy działać na własną rękę, czy skorzystać z oferty fachowców? Sprawdź nasz wpis na ten temat!
odkurzacz
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 31 października 2024
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w profesjonalne czyszczenie dywanów? Sprawdź nasz wpis o zaletach skorzystania z takich usług. Zapraszamy!
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 30 września 2024
Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Tworzymy go dla Ciebie w każdym miesiącu!
pranie ekstrakcyjne dywanów
14 sierpnia 2024
Wiele osób uważa, że z zabrudzeniami na wykładzinach bez problemu poradzi sobie przy użyciu domowych sposobów. Widoczne plamy to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. W przypadku braku szybkiej reakcji pozostawiony do wyschnięcia brud wnika we włókna tapicerek i dywanów, tworząc idealne środowisko do rozwoju zarazków – tak utrwalone zanieczyszczenia bardzo trudno jest wydobyć. Z pomocą przychodzą dwie sprawdzone opcje na przywrócenie tekstyliom dawnego blasku i higieniczności. Mowa o praniu metodą ekstrakcji oraz czyszczeniu przy użyciu pary wodnej. Na czym polegają? Jakie są ich zalety oraz wady? Zapraszamy do lektury.
Pranie ekstrakcyjne
12 czerwca 2024
Zastanawiasz się, czy lato to odpowiedni okres, by zdecydować się na pranie ekstrakcyjne dywanów? Przeczytaj ten wpis i zobacz, co przemawia za tym wyborem!
Jak skutecznie usunąć plamy z tapicerki kanapy?
Autor: Joanna Lawenda-Cichocka 14 maja 2024
Szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się plam z tapicerki kanapy? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, w którym znajdziesz przydatne wskazówki!
22 kwietnia 2024
Pranie ekstrakcyjne może budzić pewne pytania. Czym jest? Jakiego sprzętu i środków się do niego używa? Czy warto? Przeczytaj nasz wpis, a poznasz odpowiedzi!
Więcej wpisów
Share by: